Connect with us

Youtube içi SEO nedir?

Makaleler

Youtube içi SEO nedir?

Youtube içi SEO nedir?

Bu makale de Youtube içinde SEO nasıl yapılırı işleyeceğiz. Eğer yazıyı okumaya üşeniyorsanız şu linkte ki videoyu izeyebilirsiniz.  Öncelikle Youtube içerisinde müdahale edebileceğimiz dört anahtar alanımız var, Bunlar Başlık-Title, Açıklama kısmı, Description,Etiketler-Keywords ve özel resim alanıdır. Gelin şimdi bu alanları tek tek inceleyelim.

 

Başlık;

Başlık en önemlilerden biridir, çünkü siz arama yaptığınızda Google-Youtube arama moturu ilk olarak başlığa bakacaktır. Şayet başlıkta aradığını bulamadığında açıklamalar bölümüne bakar. Siz ise arama sonuçlarının ilk başlığına bakarsınız, başlıkta umduğunuzu bulamadığınızda ise küçük ön izleme resimlerine bakarsınız, istediğiniz sonucu bulamadığınızda ise farklı bir kelime ile aramanıza devam edersiniz.

Öyle bir başlık seçmelisiniz ki videonuzun tamamını özetlemesi gerekir, Youtube kullanıcısı başlığı okuduğunda “tamam bu benim aradığım video“ demesi lazım.
Başlığın önemini iyi kavrayabilmeniz için bir deneyimimi sizinle paylaşayım.
Şanlıurfa merkezde yaklaşık 200 köpek zehirlenerek öldürülmüştü. Zehirlenen bir çok köpek ilk etapta ölmemiş, bu hali ile 40km ötede bulunan ilçeme bu boş bir tarlaya bırakılarak ölüme terk edilmişti.  Bu haber benden tam 1 hafta önce başka bir gazeteci tarafından yazılmıştı, gazetenin küçük bir bölümünde “200 köpek itlaf edildi.” şeklinde haber sunulmuştu. Ben ise aynı haberi aldım, tekrar pişirdim, yani soğumuş bir yemeği tekrar pişirip insanlara sundum, internet sitemde bu haberi yayınladım. Başlığını ise “200 köpek katledildi“ şeklinde değiştirdim. Haberi yaptığımdan bir iki saat sonra Mynet,Hürriyet gibi websitelerine düştü, Üçüncü saaten sonra ise ilçe kaymakamı NTV de canlı yayında telefon bağlantısı ile bilgilendirme yapıyordu, meseleyi anlatıyordu.

Nihayetinde itlaf edildi dediğinde de köpekler öldürülmüştü, Katledildiğinde de hayvanlar öldürülmüştür. Ama burda önemli olan şey, başlıkta ki katliam kelimesi insanlarda ilği gördürmüş ve beyin bu kelimeyi önemsemişti.

Açıklama;

Açıklama kısmı yine en önemlilerden biridir. Kişi başlıkta aradığını bulamadığında Youtube sistemi kişinin aradığını hemen açıklama kısmı içerisinde aratır. Zaten SEO dediğimiz şey nedir biliyormusunuz? Sizin videonuzun içeriği tam olarak nedir, ne değildir, ne yazıyor bunu Youtube ye tanımlamanız. Yani Youtube ile işbirliği yapma. Örnek şuan benim yazmakta olduğum ve sizin de okumakta olduğunuz makale içeriğinde ne var ise Youtube  bunu anlayamıyor, yani o kadar gelişmiş değil daha. Şimdi bu videonun açıklama kısmına bakın, bir sürü yazı göreceksiniz. Şuan konuştuklarmı yazıya döküp oraya ekleyecegim. Yani video ile bir işbirliği söz konusu olacak, diyecegim ki, Youtube kardeş bak benim video içeriğim budur. Diyeceğim üşenmeyin, bir kaç saat zaman harcasanız da video içeriğinizi açıklama kısmına yazın.

Keywords – Etiketler

Açıklama kısmına en az yarım sayfa yazın dedim ya, şimdi sizin videonuz için önemli olan kelimeler hangisidir? Hangi kelimeler videonuzu özetliyor. Mesela benim kelimelerim, Youtube,premiere,adobe,para kazanma dır. O halde ben bu kelimeleri sıklıkla telaffuz ederim, yada açıklama kısmında bu kelimeleri yoğun olarak kullanırım. Ne oldu? Artık bu kelimeler benim için yoğun kullanılan kelimelerdir, bu kelimeleri etiket kısmına yazarım ve Youtube de bu kelimeler aratıldığıda benim videom üst sıraya çıkaracaktır.

Ön izleme resmi – Küçük resim

Önizleme resmi de önemlidir, çünkü kişi arama yaptığında küçük resme bakar. Bu küçük resim videoyu özetliyor mu? Benim aradığım içerik bu videoda var mı yok mu buradan anlayabiliyoruz. Siz Youtube SEO için, videonuzu en iyi şekilde açıklayan ön izleme resmini oraya koyun. Videonuzu tanımlayan güzel bir ön izleme resmi bulamadığında ise açın Photoshop programını güzel bir tasarım eşliğinde videonuzu tanımlayan bir resim oluşturun ve youtube ekleyin.

Uyarı
Kendinizi kandırmayın, Youtube da kandırmayın, abonelerizi kandırmayın. Örnek; videonuzda ön izleme resmin de elma görüntüsü var ise video içeriğinzide bu yönde olmalı. Elma ile ilgili bir video oluşturdunu, elma güzeldir herkes sever, ama siz başlığınıza SOĞAN kelimesi çok aratılıyor diye Soğan yazdınız. İzleyici geldi, soğan yerine elma gördü. Siz izleyiciye, “Kardeşim, Soğan arıyordun, ağzın kokacaktı, bak ben sana Elme vardım şükretsene” diyemezsiniz. Kandırmayın, video içerisinde ne var ise harf değiştirmeden izleyicinize onu sunun.

Aksi taktirde, Youtube sizinle olan sözleşmesini fesih eder, buyur kardeş videolarını başka yerde paylaş der, kanalını kapatır. Sonra forumlarda neden kanalım kapandı diye sorar durursun.

Tavsiyeler;
Çok güzel bir logo hazırlayın, bu logo ile kanal arka plan resmi ve kanal resmi oluşturun.
Bir şekilde insanları abone olmaya ikna edin.
Outro hazırlayın, bu izleyicileriniz bütün videolarını izlemesine sağlar.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Title

To Top